Борнемут 1 - 1 Арсенал: Обамеянг спаси Артета от дебютна загуба

Микел Артета започна като мениджър на Арсенал с равенство, след 12-тия гол за сезона във Висшата лига на Пиер-Емерик Обамеянг за 1:1 в Борнемут.

Бившият халф на Арсенал Артета ръководи отбора за пръв път, откакто беше назначен за наследник на Унай Емери.

След три промени в стартовия състав, една от които завръщането на Месут Йозил като титуляр, Артета видя как неговият отбор изостана в резултата 10 минути преди полувремето, чрез гол на Дан Гослинг.

Въпреки това, Обамеянг изведе Арсенал до равенство в 63-та минута, гарантирайки точка в дебюта на Артета като мениджър.

Какво означава това? На Артета му предстои работа

Новият мениджър на Арсенал ще бъде доволен от крайните статистики за притежание - "артилеристите", владееха топката в 61% от времето. И все пак той знае, че има до голяма степен небалансиран отбор, в отчаяна нужда от вяра и нови попълнения. За щастие обаче той може да разчита на Обамеянг, като знае, че трансферният прозорец се отваря отново следващата седмица.

Обамеянг е човек, на когото може да се разчита

Малцина в отбора на артилеристите трябва да се чувстват спокойни за бъдещето си при смяна на ръководството, но Обамеянг е незаменим за Артета, каквото и да реши да направи със състава.

Четете още: Артета няма намерение да се разделя с Джака

През този сезон той е вкарал 73% от попаденията им като гости (осем от 11) и е отбелязал повече във Висшата лига (44) от всеки друг от дебюта си през февруари 2018 г.

Прозаичен Лаказет

Докато Обамеянг последователно доказва своята стойност, мина доста време откакто Лаказет изглеждаше като основен играч.

Артета върна французина в стартовия си състав, но той не успя да се отплати на новия си шеф с добро представяне.

Основни факти:

- Арсенал спечели 11 точки този сезон във Висшата лига, след като са изоставали в мача - нито един отбор не спечели повече. Всъщност, това е само с една по-малко от спечелените от тях след изоставане през целия сезон 2018-19.
- Борнемут е вкарал едва три гола в последните си шест домакински мача във Висшата лига.
- Арсенал имаше повече изстрели в този мач (17), отколкото в предишните си два мача във Висшата лига общо (12 - по шест срещу Евертън и Манчестър Сити).
- Дан Гослинг е вкарал два гола в шест участия във Висшата лига през този сезон, толкова, колкото отбеляза в 25 мача в предишния сезон.
- Джеферсон Лерма е получил официално предупреждение 20 пъти от началото на миналия сезон, повече от всеки друг играч във Висшата лига.

Какво следва?

Арсенал посреща Челси на Емирейтс Стейдиъм в неделя за първия домакински мач на Артета, ден преди това Борнемут гостуват на Брайтън и Хоув Албиън.

Източник: FOTMOB

Тагове: Висша лига, Арсенал