Германия 4 - 0 Беларус: Оценки и реакции след класирането на Маншафта за Евро 2020

Германия резервира мястото си на Европейското първенство, след като в събота вечер в Борусия-Парк удобно преодоля Беларус с 4:0.

Домакините започнаха по-силно и доминираха притежанието на топката, но въпреки това първият огромен шанс беше пред вратата на Мануел Нойер. Той бе принуден да направи зашеметяващо спасяване, за да запази резултата в края на първото полувреме.

Секунди по-късно обаче Маншафта поведоха, когато Серж Гнабри центрира ниско, а Матиас Гинтер технично вкара топката в мрежата. След това Горецка удвои преднината на домакините четири минути след началото на второто полувреме, като отбеляза след корнер.

Тони Кроос направи резултата 3:0 в 55-ата минута с красив удар. Беларус получи правото да изпълни дузпа в 74-та минута след неумела намеса на Робин Кох, но ударът на Игор Стасевич бе спасен от Нойер. Неприятностите за Беларус продължиха след 7 минути, когато Германия добави четвърти гол след още едно блестящо попадение на Кроос.

ГЕРМАНИЯ

Основна тема

Йоахим Льов и Германия влязоха в този сблъсък, знаейки, че могат да си осигурят квалификация за Евро 2020, ако спечелят и Северна Ирландия не успее да победи Холандия. В резултат на това Льов се надяваше да може да разчита на пълния си състав за този основен сблъсък, но това не беше така. Всъщност имаше десетина отсъстващи за домакините.

Поради това Льов даде възможност на Кох да направи едва втората си поява, а Горецка също започна мача като титуляр. Така Маншафта започна с четирима централни полузащитници. Въпреки че доминираха притежанието, те се бориха наистина да преминат зад защитата на Беларус, тъй като по-голямата част от играта мина в центъра.

Защитниците Лукас Клостерман и Нико Шулц бяха натоварени със задачата да осигурят ширина, но те рядко бяха търсени, тъй като халфовете се стараеха да играят подредено, със сложни пасове в центъра на терена.

Второто полувреме беше много по-добро, като Маншафта използва пълната ширина на терена, създавайки повече пространство и това им позволи бързо да увеличат преднината си. Въпреки че имаше няколко моменти на пропуски в концентрацията - по-специално необмисленото решение на Кох за дузпата - беше удобна вечер за домакините, а провалът на Северна Ирландия да спечели означава, че те вече са запечатали квалификацията на турнира през лятото

Оценки на играчите

Титуляри: Нойер (8); Клостерман (6), Гинтер (8 *), Кох (5), Шулц (6); Кимих (6), Кроос (8), Гюндоган (6); Горецка (7), Гнабри (6), Вернер (7)

Смени: Брант (5), Валдшмит (N/A), Руди (N/A)

ЗВЕЗДЕН ИГРАЧ - Във важната за Германия нощ именно Матиас Гинтер беше изпъкващият играч. Той имаше малко работа в защита, но я свърши блестящо, а в същото време беше в основата на всяка опасна атака.

Централният защитник стреля силно към вратата на Беларус, когато резултатът беше 0-0, но Александър Гутор направи чудесно спасяване. Въпреки това, той скоро откри резултата за домакините, когато се изстреля напред, за да подкрепи атаката, преди да направи възхитителното отиграване, превърнало в гол центрирането на Гнабри.

25-годишният продължи да създава опасности и имаше участие и във втория гол, като заблуди защитата и вратаря на Беларус, че ще играе с топката и така позволи на Горецка да нанесе неочакван удар. По-късно Гинтер асистира на Кроос и за третия гол. Изключителна вечер за футболиста на Борусия Мьонхенгладбах.

БЕЛАРУС

Титуляри: Гутор (5); Матвейчик (5), Мартинович (5), Наумов (4), Поляков (4); Маевски (4); Ковалев (5), Драгун (5), Нехайчик (4), Стасевич (4); Лаптев (4).

Смени: Лисакович (5), Скавиш (4), Бесмертни (4).