Когато невъзможното се превърна в реалност

Днес се навършват 15 години от незабравимия финал на Кемал Ататюрк, който преобърна представата за сигурен аванс във футбола.

Милан и Ливърпул излизат пред 72,000 зрители в Истанбул в търсене на нов трофей от Шампионска лига. “Росонерите” за последно я печелят през 2003 г., но “сушата” на “мърсисайдци” продължава над две декади.

Съставът на символичните домакини е изпълнен със звездни имена. На вратата е Дида, пред него действат Кафу, Яп Стам, Неста, Малдини, а полузащитната линия е заета от звездната четворка – Пирло, Зеедорф, Гатузо и Кака. Нападението на Милан е водено от Креспо и Шевченко.

Английският състав разчита на Йежи Дудек под напречната греда, а отбранителната линия е съставена от Финан, Карагър, Сами Хюпия и Джими Траоре. В средата на терена действат Алонсо, Луис Гарсия, Джерард и Джон Арне Рийзе, докато Хари Кюъл и Милан Барош водят атаката.

Преди 7 години: Робен шокира “жълто-черните” с гол в последната минута

Още в първата минута Малдини открива в полза на Милан, а в 39-ата и 44-ата Ернан Креспо прави резултата класически.

Разказват се стотици легенди за това какво се е случило в съблекалнята на Ливърпул на почивката, но до ден днешен няма официална информация.

Рафа Бенитес прави само една промяна преди началото на втората част, пускайки Дитмър Хаман на мястото на Стив Финън.

В рамките на 6 минути (от 54 до 60 мин) Ливърпул изравнява резултата. Точни за “мърсисайдци” са Джерард, Шмицер и Алонсо. В остатъка от редовното време Милан отново взима превъзходство в срещата, но Йежи Дудек опазва вратата си от ново попадение.

В продълженията голове не падат, а останалото е история. Шевченко, Сержиньо и Пирло пропускат дузпи за “росонерите”, което праща титлата на “Анфийлд” след 21-годишно чакане.

Този уникален обрат остава в историята на футбола като “Чудото от Истанбул”.

Две години по-късно двата отбора отново се срещат във финалния мач, но тогава Милан взима реванш и печели с 2:1.

Тагове: Ливърпул, Шампионска Лига, Милан