Манчестър Сити 3 - 1 Лестър Сити: Гюндоган и Жезус герои в шампионския обрат

Манчестър Сити направи обрат, за да спечели с 3:1 у дома срещу Лестър Сити в жизненоважна победа, за да съхрани слабите си надежди за поредна титла във Висшата лига.

Лестър поведе на Етиха̀д Стейдиъм в събота чрез 17- тия гол на Джейми Варди за сезона във Висшата лига.

Но шампионите Сити проявиха характер и решителност въпреки опасните контраатаки на Лестър и Рияд Марез изравни срещу бившия си клуб след рикушет.

Рахим Стърлинг спечели дузпа, която Илкай Гюндоган  реализира, а Габриел Жезус отбеляза след почивката, за да доближи Сити на точка от вторите в класирането гости, които остават на 10 зад лидера Ливърпул.

Кѐвин Де Бро̀йне създаде първата опасност в мача, но ударът му разтърси външната страна на гредата на вратата на Каспер Шмайхел, но Лестър поведоха първи с първия си удар в 22-ата минута.

Харви Барнс намери Варди с брилянтен пас и той се откъсна от Фернандиньо с лекота, преди умело да вдигне топката над нахлуващия Едерсън.

Марез създаваше доста неприятности на Бен Чилуел и след поредно успешно преминаване покрай левия бек, бившата звезда на „Лисиците“ отправи опасен изстрел, който удари Чаглар Сьойюнджю и влетя в мрежата.

До почивката Сити вече водеха, след като Рикардо Перейра повали непохватно Стърлинг в наказателното поле, а Гюндоган реализира дузпата, въпреки че Шмайхел имаше шанс да спаси.

Марез пропусна два чисти шанса да увеличи преднината на Сити в началото на второто полувреме, а Сити все пак затвори мача в 69-ата минута, когато Де Бро̀йне - който по-късно беше заменен от Серхио Агуеро заради крамп - подаде на Жезус за трето попадение.

Какво означава този резултат? Защитата на шампионите все още не е приключила

Ливърпул ще трябва да претърпи сериозен срив, за да успее да пропусне първата си титла от ерата на Висшата лига, но отборът на Пеп Гуардиола все още не е извън спора.

Лестър се превърна в най-близката конкуренция на "Червените" този сезон, но Сити, който печели четвърти пореден мач във всички турнири след загубата в дербито на Манчестър, отново набира инерция, въпреки че има поводи за притеснение заради контузията на Гюндоган.

Бившата "лисица" Марез е огромна заплаха

Постоянството е проблем за Марез, откакто той се присъедини към Сити от Лестър, но той показа на бившия си клуб какво губят, чрез представяне на стил, комбиниран с резултатност.

Марез вероятно би трябвало да вкара повече от един щастлив гол, но Лестър така или иначе не можеше да се справи с алжирското крило.

Бековете на Лестър не можаха да удържат Сити

Джони Евънс имаше чудесен мач в средата на защитата на Лестър, но бековете Перейра и Чилуел биха искали да забравят този ден.

Английският национал Чилуел беше подминаван с лекота от Марез, а Перейра фаулира непохватно Стърлинг, за да изработи решителната дузпа.

Основни факти:

- Манчестър Сити спечели 250 мача във Висшата лига през 2010-те години, като стана едва вторият отбор, който достига тази цифра в мачове от топ нивото през цялото десетилетие (Манчестър Юнайтед спечели 255 през 2000-те).
- Лестър Сити допусна три или повече гола в мач от Висшата лига за първи път от февруари (загуба с 4:1 от Кристъл Палас). "Лисиците" не са получавали повече от две попадения в нито един от последните си 28 мача във Висшата лига преди този мач.
- Кѐвин Де Бро̀йне стана първият играч, който регистрира двуцифрен брой асистенции преди Коледа в една кампания във Висшата лига след Месут Озил през 2015-16 (15).
- От дебюта си във Висшата лига през март 2012 г. Рахим Стърлинг е изработил повече дузпи от всеки друг играч в състезанието (17).
- Рияд Марез стана петият играч, който е играл за Лестър във Висшата лига и след това се разписвал срещу Лисиците в състезанието, след Джулиан Йоахим, Емил Хески , Крис Ууд и Н'Голо Канте.

Какво следва?

На Лестър им предстои още едно дерби на 26 декември, когато е домакин на лидерите Ливърпул. На следващия ден момчетата на Гуардиола гостуват на "Вълците".

Източник: FOTMOB

Тагове: Висша лига, Манчестър Сити, Лестър