На тази дата през 1994 г. стартира Световното първенство по футбол в САЩ

На 17 юни 1994 г. стартира най-епохалното Световно първенство за българския национален отбор. Избраниците на Димитър Пенев правят фурор на Мондиала и завършват на престижното 4-о място.

Шампионатът е открит на 17 юни с мачовете от Група C. Германия побеждава Боливия с 2:1, а Испания прави равенство срещу Южна Корея. Ден по-късно стартират участието си и домакините.

Първенството се провежда в 9 града (Лос Анджелис, Сан Франциско, Детройт, Ню Йорк, Бостън, Чикаго, Орландо, Далас и Вашингтон), а броят на участващите тимове е 24. Те са разделени в шест групи, като четири от тях излъчват по трима осминафиналисти.

Виж също: Стана ясна програмата на плейофите, Вечно дерби още тази седмица

България стартира Мондиала със злощастно поражение от Нигерия (3:0), което води до остри критики на родна земя. Още в следващия мач Стоичков и компания се реабилитират с разгромното 4:0 срещу Гърция, а в последния двубой разбиват Аржентина с 2:0. Завършваме групата с 6 точки, точно толкова, колкото имат Нигерия и Аржентина. Така и трите тима продължават към елиминациите.

Интересна е ситуацията в Група D, където четирите отбора финишират с по 4 точки, но Норвегия отпада от сметките поради по-малко вкарани попадения.

На 1/8-финалите побеждаваме Мексико след изпълнение на дузпи. Редовното време завършва при резултат 1:1, след като Стоичков дава аванс на нашите още в 6-ата минута, но в 18-ата мексиканци изравнят след гол на Гарсия Аспе от дузпа.

На 1/4-финалите българският национален отбор записва най-паметният си мач в историята. Матеус дава аванс на германци в 47-ата минута след гол от дузпа, но в 75-ата и 78-ата Стоичков и Лечков обръщат развоя на срещата.

В последвалия полуфинал губим с 2:1 от Италия, а в мача за третото място Швеция ни вкарва четири безответни попадения.

САЩ ’94 обаче си остава най-значимият и паметен Мондиал в историята на българския футбол. Пеневата чета се прибира с бронзови медали (б.а. – на Мондиал ’94 четвъртият също се окичва медали), а Христо Стоичков става голмайстор с шест отбелязани попадения.

Във финала Бразилия надиграва Италия след продължения и дузпи. Редовното време завършва при нулево равенство. Последват две скучни и предпазливи 30 минути, които пращат мача в драматични дузпи. Сантос пропуска за "Селесао", но Барези, Масаро и Баджо не успяват да реализират за "Скуадра адзура" и така Бразилия печели с 3:2. На стадиона в Пасадена присъстват над 94,000 души.

Категория: Футболни анализи