Първият златен медал от световното първенство по лека атлетика в Доха е за Кения

Първият среднощен маратон в историята на световните първенства завърши с победа за кенийската лекоатлетка Рут Чепнгетич, която пробяга дистанцията за 2:32:43 часа при изключително голяма влажност на въздуха и високи температури.

Това беше и първият спечелен златен медал на шампионата на планетата в катарската столица.

25 годишната бегачка стана третата най-бърза състезателка в историята на маратонското бягане, когато през януари спечели маратона в Дубай с време 2:17:98 часа, но сега атмосферните условия бяха убийствени – температура на въздуха между 30 и 32 градуса и влажност 73%.

Бившата световна шампионка от Бахрейн Роус Челимо грабна сребърния медал, а бронзът отдиде в Нелалия Йоханес от Намибия.

Четете още: Седем български атлети ще се борят за отличия на Световното първенство по лека атлетика в Доха. Очакваме медали от Ивет Лалова и компания

Почти 40-годишната ветеранка в маратоните световната шампионка от 2011 и 2013 година кенийката Една Киплагат пропусна да прибави още един медал към колекцията си.

Може би изненадата в надправарата поднесоха трите етиопски състезателки, които отпаднаха  още преди да бяха преполовили трасето. От 68 стартирали маратонци финишираха едва 40.

„Чувствам се добре“, каза победителката след като пресече финалните метри. „Много съм щастлива и благодарна на Бог за победата“. Попитана как определя кондицията си, победителката Рут Чепнгетич отговори „Не беше толкова зле“.

Българското участие започна с успех за Мирела Демирева в квалификациите на висок скок. Георги Цонов не успя да преодолее квалификационната норма в тройния скок I 16.61 см., а Ина Ефтимова остана седма в своята серия на 100 метра и така отпадна от турнира.

Категория: Лека атлетика
Тагове: Лека атлетика