Световното клубно първенство на ФИФА: Ливърпул най-накрая са шампиони!

Ливърпул осигури втория си трофей през сезон 2019-20 в събота, вдигайки купата на Световното клубно първенство в Катар след трудна победа с 1:0 над Фламенго.

Това беше дългоочакван първи триумф в състезанието - включително предишните им изяви в Междуконтиненталната купа - тъй като Юрген Клоп успя да постигне това, което легендите на клуба Боб Пейсли, Джо Фаган и Рафаел Бенитес не успяха по време на съответните си мандати на Мърсисайд.

След като отбеляза драматичен късен победен гол в полуфинала, Роберто Фирмино отново бе герой за "червените" в събота. Бразилският национал смаза надеждите на своите сънародници в първата част на продълженията, реализирайки пас на Садио Мане.

След успеха им в Доха, поглеждаме към предишните пропуски на Ливърпул.

1981: ФЛАМЕНГО СМАЗВАТ "ЧЕРВЕНИТЕ"

След като избраха да не играят в изданието през 1978 г., "червените" пътуват до Токио три години по-късно, за да се изправят срещу носителите на Копа Либертадорес Фламенго.

Ливърпул си осигури участие в първенството, като вдигна Европейската купа през май, Алън Кенеди е невероятният герой с единствения гол при триумфа с 1:0 над Реал Мадрид. Бекът също отбеляза късно в мача, побеждавайки вратаря Агустин Родригес в 82-ата минута.

Отборът на звездите на Пейсли обаче нямаше шанс срещу бразилските си опоненти, губейки с 3:0, като Фламенго отбелязаха и трите гола през първото полувреме.

Ливърпул загуби първия си мач след връщането си от Япония, губейки с 3:1 от Манчестър Сити на 26 декември, но все пак вдигна титлата, завършвайки с четири точки преднина пред Ипсуич Таун. Те също така вдигнаха Купата на лигата, записвайки триумф с 3:1 над Тотнъм на "Уембли" благодарение на два гола от Рони Уилън.

1984: ИНДЕПЕНДИЕНТЕ С РАНЕН УДАР

Фаган бе отговорен за четвъртата европейска купа на Ливърпул, спечелена с дузпи срещу Рома. Престрелката ще бъде запомнена завинаги с Брус Гроббелаар и неговите "спагетени" крака. Тактиката може би работи, тъй като трима от италианския отбор пропускат.

Те се връщат отново в Токио за финала, този път срещу Индепендиенте. Аржентинският клуб отбелязва ранно попадение, чрез Жозе Перкудани в шестата минута и се защитава умело до края на мача.

Ливърпул завърши втори след съседите от Евертън във Висшата лига, като също така загуби с 1:0 от Ювентус във финала на европейската купа, засенчен от проблемите в публиката на Стадион „Хейзел“. Фаган се оттегли, след като червените завършиха сезона без нито един трофей за пръв път от десетилетие.

2005: САО ПАУЛО СПИРАТ БЕНИТЕС И КОМПАНИЯ

ФИФА беше обединил Междуконтиненталната купа и Световното клубно първенство до 2005 г., като ни даде модерния формат с повече участници.

Ливърпул отново се включи благодарение на една от най-запомнящите се европейски нощи в историята си, когато отборът на Бенитес се върна в мача, след като изоставаше с три гола на полувремето срещу Милан, за да извърши онова, което завинаги ще бъде известно като „Чудото на Истанбул“.

Йежи Дудек беше един от героите - канализирайки вътрешния си Гроббелаар по време на дузпите, но до декември вече не беше първи вратар, понижен след пристигането на Пепе Рейна.

"Червените" преминаха с лекота през полуфинала срещу Саприса от Коста Рика, но загубиха от Сао Пауло, Минейро - който след това имаше незабравим престой в Челси - отбеляза единствения гол в мача в 27-ата минута.

Все пак отборът на Бенитес спечели титли през сезон 2005-06, вдигайки Купата на ФА в Кардиф, след като Стивън Джерард произведе зашеметяващ изстрел, за да осигури продължения срещу Уест Хем. Що се отнася до Висшата лига, те завършиха на трето място, девет точки зад шампионите Челси.

Източник: FOTMOB

Тагове: Ливърпул, Юрген Клоп, ФИФА