Хлапетата на Ливърпул впечатлиха въпреки загубата

"Не очакваме резултат, очакваме представяне." бяха думите на Клоп преди мача.

Десет минути след началото на четвъртфинала на Купата на Карабао между Ливърпул и Астън Вила, младата група играчи изглеждаше настроена да донесе и двете на Вила Парк.

Клоп беше подчертал, че Нийл Кричли и неговите играчи ще имат подкрепата на първия отбор, който е в Катар за Световната клубна купа, но вокалното присъствие на привържениците на Ливърпул във Вила Парк беше най-удивително в ранните етапи на двубоя.

Чуваха се възгласи на възхищение когато Ки-Яна Хувър създаваше опасни положения и одобрителни ревове, когато 16-годишният Харви Елиът пробиваше защитата на Вила.

Най-младият отбор на Ливърпул досега е и най-младият отбор, който това състезание е виждал. В тези откриващи минути, те притискаха и се бориха. Хърби Кейн принуди Йорян Ниланд да спасява. Елиът стреля във външната страна на мрежата с последващия изстрел - безстрашни отигравания.

Ако това звучи като преувеличение, имайки предвид колко кратко се задържа равенството, помислете за някои от статистиките. Ливърпул не само доминираше владението през 90-те минути, но имаше три пъти повече докосвания в наказателното поле през първите половин час и четири пъти повече удари.

Статистиката за успешни пасове е не по-малко впечатляваща:

"Смятах, че началото на двубоя е блестящо", каза видимо доволният Кричли, когато говори за медиите след мача. "Мислех, че всъщност сме по-добрият отбор за 12 или 13 минути."

Просто не можеше да продължи.

Конър Хурихейн заби първия гол от пряк свободен удар под тялото на Каоимин Келъхър при една от първите атаки на Вила, а автоголът на Морган Бойс направи резултата 2:0.

Това беше достатъчно, за да успокои опитните глави в екипа на Астън Вила, подкрепяни от завръщането на Джеймс Честър от контузия след 11 месеца отсъствие. Когато последваха третият и четвъртият гол, това, което Дийн Смит нарече „странен четвъртфинал“, можеше да излезе от контрол.

Председателят на футболната лига Рик Пари беше описал това като "много прагматично решение, което преди всичко работеше за Ливърпул", но вероятно не се почувства така, тъй като Джонатан Коджия отново отбеляза. Вила заплашваше да сътвори унизителна победа.

Четири гола от три изстрела на Вила в средата на полувремето означаваха, че резултата не беше справедливо отражение на играта, а беше реалността за млад отбор под светлината на прожекторите.

Точно тогава си припомнихме колко далеч са стигнали тези играчи.

По целия терен имаше истории. Там беше Том Хил, 17-годишен от Формби, който е в клуба повече от десетилетие. Носеше тениска с номер 99. Там бяха и Бойс и Луис Лонгстаф - играчи от отбора, спечелил Купата на ФА за младежи с Ливърпул през април, сега правещи първите си стъпки в старшия футбол.

Но Елиът, най-младият играч на терена, беше този, който поне спрямо представянето си, изглежда най-обещаващият от всички тях. "Той беше постоянна заплаха през цялото време", призна Кричли, въпреки нежеланието си да посочва отделни играчи. "Той беше наистина добър."

Бързият Елиът излъчваше увереност и беше интелигентен в използването на топката, създавайки не по-малко от пет шанса на своите съотборници - най-много от всички на терена. Най-впечатляващото е, че той наистина се наслаждаваше на шанса си, като в нито един момент не показа отчаяние.

Това няма как да е било лесно предвид обстоятелствата. Колкото и да се опитват да приемат, че това е опит за тези играчи, естествено е да се замислим дали не може да стане контрапродуктивен. Такива големи загуби биха могли да спънат кариерата, вместо да я ускорят.

Според Кричли това няма да се случи.

"Опитайте се да кажете на тези играчи в съблекалнята тази вечер, че  това е лошо за тях. Ако влезете в нашата съблекалня след мача, бихте разбрали усещането, което тези играчи имат. Не можете да замените това преживяване с нищо. Това беше специална вечер за тях."

Въпреки това, поне за известно време те се бориха. Грешката на Ван ден Берг позволи на Коджия да вкара и започнахме да се страхуваме за тези новоизлюпени футболисти. Кейн пресили няколко паса. Лонгстаф сгреши и за миг изглеждаше отчаян. Ван ден Берг и Хувер си разменяха въпросителни погледи, докато Вила пробиваха между тях.

Щеше да е лесно да се разпаднат, но те се държаха и въпреки, че Уесли добави пети гол в добавеното време, второто полувреме на мача беше изпитание за характера и момчетата го издържаха.

"Борихме се до края", каза Кричли. "Играхме като Ливърпул. Това беше наистина важно за нас. Добро, лошо или безразлично, ние никога не се отказваме. Не мисля, че можете да обвините някой от играчите на Ливърпул тази вечер, че са увесили нос и са се отчаяли когато головете заваляха. Държахме се до края. " Това направиха и привържениците на Ливърпул.

Присъдата беше произнесена в миговете след петия гол. Моменти, след като първоначалните празненства от привържениците на домакините затихнаха, шумът, генериран от гостуващите фенове, се развихри на Вила Парк.

"Подкрепата, която имахме...", каза Кричли. "Коледа е. Те добре познаваха отбора, който щеше да излезе на този терен тази вечер и дойдоха хиляди, останаха до края и аплодираха тези млади играчи след края на мача."

Ливърпул не донесоха резултат. Те донесоха представяне.

Източник: SkySports

Тагове: Ливърпул, Юрген Клоп