Шампионска лига: Какво се случи досега през сезона?

Шампионската лига се завръща в петък - и се чувства сякаш сме чакали цял живот.
Останалите четири шестнайстина финала ще се играят този уикенд, като останалата част от турнира ще се проведе в Лисабон при само един мач.

Какво вече се случи този сезон?

Изгрява нова звезда - докато ветеран се радва на най-добрия си сезон
Двама играчи достигнаха двойни цифри в Шампионската лига този сезон - след едва шест и осем мача съответно.

Нападателят на Байерн Мюнхен Робърт Левандовски е отбелязал забележителни 11 гола в шест мача.

Отбеляза срещу Цървена звезда Белград, два пъти срещу Тотнъм, три пъти срещу Олимпиакос, четири пъти в Белград, почиваше срещу „Шпорите“ и след това се разписа веднъж срещу Челси.

31-годишният полски национал се радва на най-добрия сезон в кариерата си, като в 43 мача за Байерн има 51 гола - включително един на всеки 81 минути в Бундеслигата.

Другот ясно е, че Ерлинг Браут Хааланд имаше може би най-зрелищния старт в живота на Шампионската лига за всеки играч.

Хааланд, който едва навърши 20 години през юли, отбеляза невероятни 10 гола в осем мача (по един на всеки 55 минути) - въпреки че на два пъти отпадна от турнира.

Той стана първият играч, който вкара осем гола в първите си пет участия в Шампионската лига - но Ред Бул Залцбург не излезе от груповите фази след поражение от Ливърпул, въпреки че отбеляза 16 гола. Само три отбора вкараха повече в груповите фази през този сезон.

След това Хааланд се присъедини към Борусия Дортмунд и вкара два пъти срещу Пари Сен Жермен, за да постигне 10 гола в седем мача, четири мача по-бързо от всеки друг играч в историята на състезанието.

Норвежкият национал не отбеляза, когато излязоха във втория мач - но той все още успя да постигне толкова много цели в Шампионската лига през този сезон, колкото Барселона.

Той евентуално ще завърши като втори голмайстор, като в променения формат, което означава, че отборите имат само максимум три или четири мача. Следващите голмайстори, които все още са в турнира, са Серж Гнабри и Дрис Мертенс от Наполи, които имат по шест.

Ливърпул бе нокаутиран - в мач с големи обрати
Ливърпул се надяваше да стигне до трети пореден финал на Шампионската лига, но отпадна от Атлетико Мадрид в продълженията на 11 март.

Това беше първият път, без да стигнат до финала от 2014-15 г.

След 1:0 в първия мач за Атлетико, Ливърпул стигна до продълженията на "Анфийлд" благодарение на гола на Джорджинио Вайналдум, преди Роберто Фирмино да им даде общата преднина. След това грешка на Адриан даде първия от трите гола в продълженията на Атлетико, който спечели с 3:2 и 4: 2 в общия резултат.

Но мача може да влезе в историята по различни причини. Около 3000 фенове на Атлетико прелетяха от Мадрид, въпреки че градът имаше много случаи на коронавирус и Испания беше в частична блокада.

Това беше последният голям мач, игран в Англия за повече от три месеца. Два дни по-късно Шампионската лига и Висшата лига бяха сред многото спрени състезания.

Приятната изненада в лицето на Аталанта
Аталанта се надяваше да направи ефект в първата си кампания в Шампионската лига, след като вкара 77 гола в Серия А, повече от всеки друг отбор, да завърши на трето място в предишния сезон.

Но те изглеждаха обречени, след като загубиха първите си три мача - включително поражение с 4: 0 от Динамо Загреб и 5:1 от Манчестър Сити – печелейки първата си точка чак в четвъртия си двубой.

Но след това те победиха Динамо Загреб с 2:0 и Шахтьор Донецк с 3:0, за да станат първият отбор, която се класира за следващия кръг, след като губи своите откриващи три мача след Нюкасъл Юнайтед през 2002-03. Те са и първите дебютанти, които стигнаха до нокаут етапите след Лестър през 2016-17. Показаха защо се считат за един от най-забавните отбори в Европа - отбелязаха 98 гола в Серия А през този сезон – и общ резултат 8:4 над Валенсия.

Те спечелиха с 4: 1 на „Сан Сиро“в Милано, поради факта, че стадиона  им не отговаря на изискванията на УЕФА. Тогава Йосип Иличич вкара четири гола в Испания във втория мач, игран при затворени врати - както ще бъде и останалата част от турнира

Аякс отпадна - въпреки някои запомнящи мача
Пробегът на Аякс до ръба на финала на Шампионската лига от миналия сезон - преди победния гол дело на Лукас Моура за „Шпорите “на полуфиналите - беше история за романтиците.

Но предсказуемо те бяха лишени от елита на Европа, като звездните младежи Френки де Йонг и Матиас де Лихт отидоха съответно в Барселона и Ювентус.
Домашно поражение от Валенсия в последния им мач в групата означаваше, че отпадат в Лига Европа, където вече са елиминирани.

Немскиte отбори са с голова разлика 17-3 срещу Лондонските отбори
Байерн Мюнхен и РБ Лайпциг се радваха на мачовете си срещу Лондонските отбори през този сезон - с пет победи от пет двубоя.

Шестте гола в Шампионската лига на Гнабри през този сезон са дошли от два мача - четири при победа със 7:2 над "Шпорите" и два при победата в първия мач с 3:0 над Челси.

Байерн Мюнхен победи Спърс с 3: 1 в последния си мач от групата, като и двата отбора се класираха за последния 16. За съжаление на „Шпорите“те срещнаха друг немски отбор - като Лайпциг спечели 1: 0 в Англия и 3: 0 у дома.

За Лайпциг ще липсва един от голмайсторите за мача с Атлетико Мадрид на четвъртфиналите. Тимо Вернер вече се свърза с Челси, въпреки че не може да играе за новия си клуб във втория им мач срещу Байерн, или който и да е мач през този сезон.