Седмица по Ливърпулски

Мога да говоря за разгрома на Байерн Мюнхен над Тотнъм в Лондон. Или за това как Лудогорец оглави класирането в Лига Европа. Или за новия лидер в Бундеслигата – Борусия Мьонхенгладбах. Или за едновременните загуби на Тотнъм и двата гранда от Манчестър в един кръг на Висшата лига. Или как нещата си дойдоха по местата, като в Испания челната тройка е в състав Реал – Барса – Атлетико. Или за битката за короната в Италия, спечелена от Юве срещу Интер. Или, не дай си Боже, за дербитата в България. Но не, отборът на седмицата в Европа несъмнено е друг.

Келтските бардове биха били доволни да възпеят седмицата на Ливърпул. Стивън Спилбърг би я филмирал. Но нито едно от тези неща няма да се случи. Защо ли? Защото това си е просто седмица по Ливърпулски.
Анфийлд за пореден път преживя обрати, драма, сълзи от щастие и напрежение.

Какво всъщност се случи?

Ливърпул, моля

В сряда вечер на гости идваше лидера в австрийската Типико Бундеслига – Ред Бул Залцбург. Отборът е едноличен лидер във вътрешния шампионат и е отбелязал 46 гола в 10 мача. След победата над Генк с 6:2 в първия кръг, очакванията за интересен двубой днес бяха на лице.

И така се получи. Червените кротко поведоха с 3:0 до 36-тата минута и бяха готови за поредна незабравима нощ заедно със своите привърженици. Феновете със сигурност няма да я забравят скоро.

Четете още: Клоп остава спокоен след трудната победа на Ливърпул

Помните ли онези карикатури, на които виждате усмихнато момиче, но като обърнете картинката, се появява нацупена баба? Е, Ливърпул и Залцбург сякаш обърнаха карикатурите си няколко пъти днес.
Гостите сякаш получиха крила (или вече имат Ред Бул в кръвта си) и започнаха да вкарват. И вкарват. И вкарват. В 60-тата минута, пред невярващите погледи на феновете по трибуните, резултатът беше 3:3.
Радостта отново се прехвърли от едното рамо на другото, като престоя при австрийците само 9 минути. Голът на Мо Салах хвърли в екстаз тръпнещите тифози в червено, а Анфийлд дълго ще помни драмата днес.

Епизод 2: КлоПнингите атакуват

Вече поосвестили се от лудата вечер преди няколко дни, феновете отново се запътиха към стадиона, за да посрещнат един от най-коравите тимове в Премиършип – Лестър. Лисиците по традиция са типично по британски силни и непримирими в своите мачове. Днес освен това те идваха и със самочувствието от третото място в класирането, на което бяха.

Но момчетата на Юрген Клоп атакуваха. Една статистика след края на мача показа, че изстрелите във вратата са 8:1, извън вратата са 6:1, а блокираните – 4:0 в полза на домакините. И първото полувреме протече по сценарий.

Без удар Лестър нямаше как да вкарат гол, а попадението на Садио Мане направи разликата. Но един удар е един гол понякога. Гостите шокираха зрителите по трибуните с попадението на Джеймс Медисън 10 минути преди края. Или, както се оказа, 15.

Фениксът на Анфийлд очевидно нямаше планове да спи и искаше да се забавлява през цялата седмица. Червените за пореден път възкръснаха по техния си, Ливърпулски начин.

Четете още: Ралф Рангник: Хендерсън и Милнър бяха напълно обикновени преди Клоп да пристигне в Ливърпул

Дузпа в 95-тата минута е класика. Нещо, което може да съсипе единия и да хвърли в екстаз другия тим. Разликата от Осанна до Разпни го. За подобно изпълнение трябва да имаш нерви от стомана. Историята помни не малко пропуски от бялата точка в толкова напрегнат момент на най-големите играчи в света. Зико, Бекъм, Шевченко, Раул и, разбира се, Роберто Баджо. Мартин Палермо е малко по-различен случай.

Благодарим ти, Ливърпул, след тези срещи паузата без клубен футбол ще мине малко по-леко! А след това? След това следват 10 дни с мачове срещу Манчестър Юнайтед, Генк, Тотнъм и Арсенал. Точно по Ливърпулски!

Снимка: Официален сайт

Категория: Футболни анализи
Тагове: Висша лига, Ливърпул