Транссексуална колоездачка в борбата за световната титла

Канадската колоездачка с променен пол Рейчъл Маккинън се впусна в битка за световната титла. Тя спечели първото място в спринта на Световното първенство по колоездене в Манчестър, Великобритания.

37-годишната състезателка от Канада участва в женската спринт категория за възсраст 35-39 г. В Манчестър тя постави ново най-добро световно време в квалификациите.

Канадката успя да победи американката Зората Оруик в борбата за златото, както и датската състезателка Кирстен Херуп Сованг, която трябваше да се примири с бронза.

Победата на Маккинън в Манчестър се добавя към среброто, което тя спечели в изпитание на 500 метра преди броени дни.

В спортните общности през последните години възникнаха много спорове за това дали транссексуални атлети трябва да се допускат в женски състезания. Според критиците, жените, които са родени биологични мъже, запазват конкурентно предимство в някои спортове и не дават шанс на дамите по природа да се доберат до челни позиции.

Рейчъл Маккинън успя да защити състезателните си права сред жените, но наскоро заяви, че участието й на Олимпиадата в Токио 2020 вече не е „реалистична цел“.

Категория: На колела