Тотнъм 0 - 2 Челси: Вилиан донесе победа на Лампард над ментора му Моуриньо

Вилиан и Франк Лампард надвиха бившия си мениджър, Жозе Моуриньо, за победа на Челси над Тотнъм с 2:0 в дербито на Лондон.

Тотнъм щеше да прескочи "сините" на четвърто място с победа, но Вилиан вкара два пъти преди полувремето - вторият път от дузпа след забележителна грешка на Пауло Газанига.

Сон беше изгонен за ритане на Антонио Рудигер без топка в 28-та минута, а момчетата на Лампард не позволиха обрат на Тотнъм Хотспър Стейдиъм.

Играта беше прекъсната, след като Рудигер съобщи за инцидент с расистки обиди, а реферът Антъни Тейлър се обърна към двамата треньори.

След четири поражения в предишните си пет мача от първенството, това беше изключително важна победа за Челси, осигурявайки буфер от четири точки до петия поставен Шефилд Юнайтед по Коледа - а Шпорите на Моуриньо са на седмо място.

Какво означава това? Чиракът победи майстора?

Новобранецът треньор във Висшата лига Лампард се мъчеше да спре пропадането на Челси, преди гостуването в северен Лондон. Експериментът му с трима в защита се оказа успешен, защото "сините" доминираха владението от самото начало, а чрез умението в защита успяха да унищожат до голяма степен заплахата от контраатака.

Момчетата на Моуриньо реагираха бавно и чрез лудостта на Газанига, гордостта на португалеца, че никога не е губил у дома от бивш клуб, се разпадна още преди полувремето.

Вилиан смълча шпорите

Вилиан е непопулярна фигура сред феновете на Тотнъм, след като се присъедини към Челси на Моуриньо, а не в лондонските им съперници през 2013 г., но така и не успяваше да заглуши критиките в предишните издания на това дерби, като не успя да вкара срещу "шпорите" в 11 мача във Висшата лига.

Той обаче беше в центъра на най-добрите неща на гостите в 12-тата си поява, като вкара два пъти. Първият завършек беше клиничен, вторият - от дузпа - уравновесен.

Лоша дисциплина в загубата

Докато Челси запазваше хладнокръвие, Тотнъм се разпадна - както го направиха и когато Лестър Сити взе титлата с равенство между лондонските съперници през 2016 година.

Основни факти:

- Челси спечели три поредни мача срещу "шпорите" във всички състезания за първи път от януари 2008 г. - Моуриньо водеше две от трите победи (2:1 през март 2007 г. и 1:0 през април 2007 г.).
- Челси за първи път удържа чиста мрежа под Лампард във Висшата лига и това бе едва първа победа като гости без да допуснат гол от декември 2018 г. (1:0 срещу Кристал Палас в парк Селхърст).
- От първия мач на Моуриньо начело на клуба, нито един отбор от Висшата лига не е допуснал повече голове от „шпорите“ във всички състезания (14 - заедно с Арсенал).
- Сон Хьон-Мин от „шпорите“ бе изгонен за трети път във Висшата лига, което го направи първият играч, получил три червени картона през календарна година в състезанието след Лий Катърмол през 2010 г.
- "Шпорите" отправиха само пет изстрела срещу Челси (включително блокирани такива) - от сезон 2003-04 насам те са имали по-малко в домакински мач във Висшата лига едва два пъти (четири срещу Манчестър Сити през януари 2014 г. и октомври 2018 г.).

Какво следва?

„Шпорите“ могат поне да се насладят на Коледа у дома, като следващият им мач също ще бъде на стадион „Тотнъм Хотспър“ срещу Брайтън и Хоув Албион на 26 декември. Челси е домакин на Саутхемптън по-късно същия ден.

Източник: FOTMOB

Тагове: Висша лига, Челси, Франк Лампард, Тотнъм, Жозе Моуриньо