Футболните рекорди, за които се знае малко

Всички знаем за рекордите на Пеле, Кристиано Роналдо, Лионел Меси. Но има и такива, за които се говори много малко. От създаването на футбола всичко в него се измерва в цифри - победите, вкараните голове, титлите и т.н. В следващите редове ще се запознаете с играчи, чиито имена може би не ви говорят нищо, но те държат някои от рекордите в любимата на милиони игра.

90 минути без да докоснеш топката

За началото отиваме в Зимбабве, за да ви запознаем с Томас Свесве. Той е професионален футболист до 2014 г., като има и 45 мача за националния отбор на “войните”. Върхът в неговата кариера са годините в южноафриканския Кайзер Чийфс. Централният бранител печели два пъти бронзовите медали в местната лига. Именно в един от мачовете на “оранжевите” Свесве поставя този странен рекорд. Той не докосва топката нито веднъж за всичките 90 минути, в които е на терена. Явно защитата не е имала никаква работа в този двубой и по-скоро Томас Свесве и неговите колеги в отбраната са скучали в течение на срещата, но само той не попада дори за миг в центъра на събитията.

Унион Берлин - Лестър на Георги Василев?

Дядото на терена

От Африка се пренасяме в Япония. Там ни очаква Казуйоши Муира. Той е най-възрастният професионален футболист в света към днешна дата. Днес Крал Казу е на 55 години, но продължава да е безкрайно отдаден на любимата игра. На 23 септември 2020 година Муира постави рекорд за най-възрастен футболист на терена в елитните дивизии по целия свят. Тогава нападателят беше част от титулярите на Йокохама в срещата с Кавазаки. И днес той е собственост на “небесносините”, но играе като преотстъпен в Сузука Пойнт Гетърс. Отборът е част от четвъртото ниво на футболната йерархия в Япония, но това не пречи на Казуйоши Муира да показва с огромно желание своите умения. Кариерата на Муира е повече от бляскава. Той има 55 гола в 89 мача за японския национален отбор, но от последния му двубой са минали 22 години. Участва и на Световното първенство през 1998 във Франция. Голямата му гордост е, че е вторият най-резултатен за “самураите” след Кунишиге Камамото, който има 20 попадения повече. Муира е играл за 15 отбора в своята кариера, която започва през 1986 г. с екипа на Сантош в Бразилия. През 90-те години на ХХ век нападателят опитва късмета си и в Европа. Първо за Динамо Загреб, а след това и в италианския Дженоа. Докъде ще стигнат силите на Казуйоши Муира ни остава само да гадаем.

Как се вкарват 149 гола в един мач?

Мнозина сигурно се питат коя е най-голямата победа във футболна среща. За да отговорим на този въпрос се налага да отидем до Мадагаскар. На 31 октомври 2002 г. един срещу друг се изправят отборите на АС Адема и Стад Олимпик де Емирн. Кръг преди този двубой титлата в местния шампионат е решена в послза на Адема след доста спорно отсъдена дузпа в полза на тима. В знак на протест играчите на СОЕ и техният треньор Зака  Рацаразака решават да вкарват попадения в своята врата. И така 149 пъти. Мачът е толкова скандален, че след неговия край наставникът е наказан с лишаване от права за три години. Спрени са правата и на някои от играчите, но за много по-кратък период. Само за сравнение до 2002 г. за най-голяма победа се е считал успехът на Арброут над Бон Акорд с 36:0 в среща от турнира за Купата на Шотландия през 1885 г. При националните отбори изразителен успех постига Австралия над Американска Самоа. Мачът от Световните квалификации през април 2001 г. завършва при 31:0 за “кенгурата”. 13 гола в мрежата на “Момчетата от територията” забива Арчи Томсън.

Спортът загуби много от звездите си през 2022 г.

Има ли вратар с хеттрик?

За всеки играч е гордост, ако успее да отбележи три гола в един двубой. След неговия край той взима топката за спомен от срещата и винаги обира овациите на феновете. Това се случва най-често на нападателите, но световната футболна история пази интересни моменти в своите недра. Не един, не двама, а цели трима вратари до момента са отбелязвали хеттрик. Звучи невероятно, но е факт. Интересното е, че сред тях не е Роджерио Сени - стражът с най-много голове на своята сметка. Първият, който успява да го направи е бившият национал на Югославия Илия Пантелич. С екипа на Войводина той реализира три гола във вратата на НК Трешневка през 1963 г. 36 години по-късно парагваецът Хосе Луис Чилаверт прави същото. Той отбелязва три дузпи при победата на Велес Сарсфийлд с 6:1 над Феро Карил Оесте. На 12 февруари тази година един грък се присъедини към компанията на Пантелич и Чилаверт. Григорис Атанасиу вкара също три наказателни удара в мач от четвъртата дивизия на южните ни съседи.

И други рекорди…

Според статистиката най-бързият гол в историята на футбола е попадение на шотландеца Гавин Стоукс, който се разписва само 2.1 сек след първия съдийски сигнал.

Алекс Тор е играчът с най-бързия хеттрик - само за 70 сек.

Шюкрю Гюлесън пък е отбелязал 32 гола директно от ъглов удар.

През 2011 г. норвежецът Йоне Самуелсен вкарва гол с глава от най-далечно разстояние. Топката изминава 58.13 м преди да попадне в мержата на Тромсьо.

Кристиано Роналдо и Златан Ибрахимович са единствените играчи, които са вкарвали попадение във всяка една минута.

Колумбийският бранител Херардо Бедоя е виждал 46 пъти червени картони.

Съветският вратар Лев Яшин е отразил над 150 дузпи.

Себастиян Абреу е сменил 32 отбора за 28 години.

Английският вратар Питър Шилът държи рекорда за най-много мачове в историята с 1390.

Уругваецът Анхел Романо печели 50 титли между 1910 и 1930 г. като футболист.

Сър Алекс Фъргюсън е най-титулуваният треньор с 49 отличия.