Какво трябва да направи Манчестър Юнайтед, за да си осигури място в Шампионската лига

Отбора на Оле Гунар Солскяер седи на петото място, като остават три мача във Висшата лига, и изглежда, че ще осигурят доходоносен финал в четворка.

Мачът на Манчестър Юнайтед със Саутхемптън в понеделник означава, че надпреварата за завършване в челната четворка на Висшата лига и сигурна квалификация в Шампионска лига е на ръба в оставащите три мача до края на първенството.

Добрата новина за момчетата на Оле Гунар Солскяер е, че съдбата им остава в техните ръце. Спечелване на трите останали мача - включително сблъсък срещу Лестър Сити в последния ден - и това доходоносно четвърто място ще бъде тяхно.

Разбира се, те биха могли да получат по-ранен тласък, ако отбора на Брендън Роджърс или Челси изгубят точки във финалните мачове, но три победи от три срещу Кристъл Палас, Уест Хем и Лестър ще потвърдят завръщането на „Червените дяволи “в елитното клубно състезание на Европа.

Но какво трябва да направят, за да завършат работата си успешно?

Да бъдат по-клинични
Предната линия на Юнайтед е хипнотизираща за гледане от рестарта на футбола.

Връзката на Бруно Фернандес и Пол Погба в полузащитата даде на Антъни Марсиал, Маркъс Рашфорд и Мейсън Гринууд лиценз да се скитат и да предизвикат хаос, като триото успя да отбележи 11 гола в шестте мача на лигата след възобновяването.

Единственият проблем е, че можеше и вероятно би трябвало да са далеч повече.

"Ако говорим за разлика в головете, тогава защитниците си свършиха работата, но създадохме шансове и можехме да отбележим три, четири или пет гола повече", заяви Солскяер, след като миналата седмица Юнайтед победи Астън Вила с 3:0.

„Разбира се, че сме доволни от начина, по който създаваме шансове, но трябва да сме по-клинични. “

След рестарта Юнайтед направи 80 изстрела в шест мача в лигата, отбелязвайки 17 от тези шансове. Трудно е да се сгреши в отбор, който създаде толкова много възможности, но ако бяха отбелязали още един от осемте им изстрела срещу Саутхемптън в понеделник, те щяха да се окажат в по-благоприятно положение, влизайки в сблъсък в четвъртък вечер на Селхърст парк.

Малко вероятно е състезанието за четвъртото място да се сведе до головата разлика, но ако това стане, тези пропуснати възможности може да се окажат много важни.

Стегнете се в защита
Колкото са добри нападателите на Юнайтед през последните седмици, толкова защитата изглеждаше нестабилна на моменти.

Хари Магуайър беше виновен за гола на Стивън Бергвайн в първия мач след рестарта срещу Тотнъм и въпреки, че оттогава Юнайтед допуснаха само четири гола в пет мача, имаше моменти, в които не изглеждаха убедителни.

В първите 25 минути срещу Астън Вила имаше неприятни моменти и по-скоро слабия завършекът на домакините, не доведе до проблеми, а не, че защитния вал беше отличник.

Линията на Юнайтед също беше слаба на моменти по време на победата с 5: 2 над Борнмут, докато те трябваше да се справят по-добре след корнера на Саутхемптън, когато Майкъл Обафеми изравни в добавеното време.

Солскяер обаче остава доволен от четиримата си защитници като единица.

„Мисля, че сме показали добри неща срещу отбори, които означава, че се подобряваме през цялото време, можем да се защитаваме добре на моменти. Когато казвате отбрана, гледам целия състав, защото започваме да натискаме от фронта “, каза мениджърът на Юнайтед преди мача с Палас.

Той обаче знае, че е имало твърде много грешки, които трябва да бъдат изгладени. Юнайтед не може да си позволи отбранителни бедствия в последните три мача.

Не позволявайте да им паднат главите
Въпреки разочарованието от изравняването на Саутхемптън в последната секунда, непобедимия марш на Юнайтед вече е 18 мача, когато се отправят към Селхърст парк.

Около отбора липсваше увереност, която липсваше в миналото, и те не могат да допуснат това минало в последната седмица на кампанията.

Само два пъти през този сезон Юнайтед успя да обърне мач след като губеше, за да спечели, и те бяха на секунди време да постигнат трети подобен успех в понеделник. Но след като се дръпнаха назад, доверието на „Червените дяволи" спадна и дойде изравняването.

Солскяер остана със същия стартов състав за последните пет мача в лигата и макар да твърди, че предстоящият полуфинал за ФА Къп срещу Челси е "без значение" при избора на отбора му за четвъртък вечерта, най-трудната задача ще бъде избирането на XI който е достатъчно способен и уверен да спечели срещу Кристъл Палас, като запази играчите свежи за пътуването до Уембли три дни по-късно.

Или ... спечелване на Лига Европа
Разбира се, ако Юнайтед не успее да си осигури място в четворката във Висшата лига, те все още биха могли да се класират за Шампионската лига, като спечелят Лига Европа.

Отбора на Солскяер е фаворит за вдигане на трофея в Кьолн на 21 август, като четири мача е разликата между тях и европейския трофей.

Победа с 5:0 в първия мач срещу ЛАСК означава, че им е почти гарантирано място на четвъртфиналите, където ще се срещнат или с Истанбул Басакшехир или ФК Копенхаген преди потенциален полуфинал срещу един от Олимпиакос , Уулвс, Севиля или Рома.

Приключването на турнира само в един мач в Германия, дава на Солскяер лукса да може да излъчва най-силния си съства във всеки мач. Това означава, че състава ще може да получи нужната почивка преди всеки мач, за да може да извлече максимума от отбора.
Това от своя страна предлага на клуба още по-голям шанс да се докопа до трофея и най-важното - мястото на Шампионската лига.

Категория: Футболни анализи
Тагове: Висша лига, Манчестър Юнайтед